Postaviti solarne panele ni majhen strošek. Gre za naložbo, ki se bo dolgoročno izplačala in ki bi jo idealno želeli uporabljati čim dlje. Zato je izbira panelov, ki bodo krasili našo streho ali dvorišče, ključna, še posebej njihova učinkovitost.
Trenutne rešitve dosegajo učinkovitost do 25 %, vendar vsak odstotek s seboj prinaša drastično višjo ceno, saj proizvodni procesi postanejo vse bolj zapleteni, medtem ko se znanstveniki približujejo teoretični meji silicijevih rešitev od 29 %. Vendar je ta meja pravkar podrta.
Zdi se, da bo leto 2023 leto preboja v tehnologiji solarnih panelov, saj so v znanstvenem časopisu Science prejšnji teden objavljena kar dva različna dela, ki so zahvaljujoč implementaciji sloja perovskita uspešno presegla 30-odstotni prag učinkovitosti.
V prvem delu so nemški inženirji s kombinacijo silicija in perovskita uspeli doseči učinkovitost 32,5 %, medtem ko je druga skupina, ki jo je vodil Šin Ju Čin na Švicarskem federalnem tehnološkem inštitutu, uspela demonstrirati raven učinkovitosti 31,25 %, za svoje fotovoltaične celice pa pravijo, da imajo “potencial visoke učinkovitosti in nizke cene proizvodnje”.